Jak działa hybryda?
Choć samochody z napędem hybrydowym wcale nie są nowinką technologiczną, to tak naprawdę dopiero niedawno weszły do powszechnego użytku. Co więcej, stanowią one idealny pomost w trakcie trwającej właśnie rewolucji motoryzacyjnej. Łączą tradycyjną, spalinową motoryzację z tą nowoczesną, elektryczną.
Popularność napędów hybrydowych doskonale widoczna jest dziś na motoryzacyjnym rynku, ponieważ kolejne marki samochodowe decydują się na dołączenie hybrydowych modeli do swojej oferty. Trend ten będzie się tylko zwiększał, ponieważ zbliżamy się do momentu, w którym w powszechnym użyciu będą wyłącznie elektryki. Zanim to jednak nastąpi, dobrze zaczerpnąć nieco informacji o najpopularniejszych dziś jednostkach napędowych.
Z tego tekstu dowiesz się, czym jest napęd hybrydowy i jakie wyróżnia się jego rodzaje. Poznasz także zalety hybryd oraz modele Volvo, które warte są Twojej uwagi.
Napęd hybrydowy – charakterystyka
Sama nazwa „napęd hybrydowy” sugeruje, że jest to połączenie dwóch różnych rodzajów napędu. Mimo że hybryda cieszy się zwiększoną popularnością od kilku ostatnich lat, to nie jest to najnowszy wynalazek. Pierwsze napędy hybrydowe montowane były w samochodach osobowych już 20 lat temu!
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że często spotykane nazewnictwo jest błędne, gdyż nie ma czegoś takiego jak „silnik hybrydowy”. Napęd hybrydowy to zawsze połączenie dwóch rodzajów silnika – spalinowego oraz elektrycznego. Pracują one razem, aby zoptymalizować efektywność oraz wydajność w trakcie jazdy.
Samochód z napędem hybrydowym może w zależności od sytuacji (oraz woli kierowcy) jechać zarówno na dwóch uzupełniających się silnikach, jak i tylko na jednym z nich. Zasada ta nie dotyczy napędu mild-hybrid, czyli miękkiej hybrydy, w której elektryczny silnik nie działa samodzielnie, a tylko wspomaga aktywnie ruszanie oraz hamowanie, ale więcej szczegółów o rodzajach napędów hybrydowych przeczytasz w dalszej części artykułu.
Kolejnym niezwykle istotnym elementem hybryd jest odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania. Gdy auto z hybrydowym napędem hamuje, to energia przekazywana jest do baterii, dzięki czemu aktywnie wykorzystuje się każdy moment jazdy.
Różne rodzaje hybryd – czym się od siebie różnią?
Słysząc o hybrydzie, z pewnością od razu kojarzysz auto podpięte kablem do ładowania. Jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie, ponieważ hybrydy typu plug-in cieszą się dziś największą popularnością. Nie oznacza to jednak, że to jedyny rodzaj hybrydy dostępny dziś na rynku! Jak wspomnieliśmy powyżej, na rynku znajdziesz dziś zarówno miękkie hybrydy (mild-hybrid), standardowe hybrydy, jak i właśnie hybrydy typu plug-in.
Miękkie hybrydy to nic innego jak tradycyjne silniki spalinowe w połączeniu z małymi jednostkami elektrycznymi. Jest to rozwiązanie pozwalające zmniejszyć spalanie, gdyż każde ruszanie z postoju oraz dojazd np. do świateł odbywa się na silniku elektrycznym.
Tradycyjne hybrydy to już zdecydowanie bardziej kompleksowe napędy, które umożliwiają jazdę na jednym z silników. Ich zdecydowanym wyróżnikiem jest brak możliwości zewnętrznego ładowania silnika elektrycznego – uzupełnia on energię w trakcie jazdy i hamowania.
Ostatnim rodzajem hybrydy jest ta typu plug-in. Ten rodzaj napędu umożliwia ładowanie z zewnątrz. Typ plug-in posiada dwa silniki (spalinowy i elektryczny), które mogą zarówno współpracować, jak i działać niezależnie. Hybrydy typu plug-in uważane są za najbardziej zbliżone do aut w pełni elektrycznych ze względu na ładowanie ich przewodem zewnętrznym.
Dlaczego warto wybierać napęd hybrydowy?
Wśród głównych zalet aut z napędem hybrydowym należy wymienić przede wszystkim:
• Ekologiczne podejście do motoryzacji,
• Ekonomię jazdy,
• Wysoką moc,
• Zdecydowanie większy zasięg od samochodów elektrycznych,
• Ciszę podczas jazdy na silniku elektrycznym,
• Wysoką wydajność.
Samochody z napędem hybrydowym stanowią doskonałe połączenie tradycyjnych spalinowych silników z silnikami elektrycznymi. Ze względu na świtający na horyzoncie wschód wyłącznie elektrycznej motoryzacji, hybrydy są idealnymi samochodami na tę dekadę.
Volvo – samochody hybrydowe, czyli ekologiczna niezawodność!
Marka Volvo ma w swojej ofercie szeroki wachlarz różnych rodzajów hybryd. Dostępne są zarówno miękkie hybrydy, jak i hybrydy typu plug-in.
Warto zaznaczyć, że wszystkie najpopularniejsze modele Volvo, czyli zarówno SUV-y (w tym kultowy XC60), sedany, jak i kombi dostępne są z napędem hybrydowym. Dzięki temu możliwe jest doświadczanie motoryzacyjnej rewolucji w legendarnym standardzie Volvo.