Jak działa napęd AWD w Volvo?

volvo z napedem awd

W dzisiejszych czasach, kiedy różnorodność technologii samochodowych jest na wyciągnięcie ręki, napęd na wszystkie koła (AWD) zyskuje na popularności, szczególnie wśród producentów samochodów premium, takich jak Volvo. Napęd AWD, znany również jako napęd na cztery koła, oferuje zwiększoną przyczepność i stabilność, co jest kluczowe w trudnych warunkach drogowych.

Co to jest AWD?

AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to system przekazywania mocy na obie osie pojazdu, co pozwala na lepszą trakcję w różnorodnych warunkach drogowych. W przeciwieństwie do tradycyjnego napędu na jedną oś, AWD zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem poprzez rozdział mocy między wszystkimi kołami.

Zasady działania napędu AWD w Volvo

Napęd AWD w samochodach Volvo to zaawansowany system zaprojektowany, aby zwiększyć przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy w różnorodnych warunkach drogowych. Podstawą działania tego systemu jest inteligentne rozdzielanie mocy pomiędzy przednią a tylną oś pojazdu, co umożliwia dynamiczne dostosowanie się do aktualnych warunków na drodze.

Centralnym elementem układu AWD w nowych modelach w Volvo są mechanizmy produkowane przez firmę BorgWarner. Rozwiązanie to zostało opracowane przez firmę Haldex, jednak technologię wykupiło wspomniane przedsiębiorstwo z USA. Z tego powodu często można przeczytać, że w Volvo napęd na cztery koła jest realizowany przez sprzęgło Haldex.

Głównym elementem tego układu jest przekładnia stożkowa, która przenosi moc ze skrzyni biegów na wał napędowy, z którego moc dalej jest kierowana do sprzęgła AOC z tłumikiem drgań. Wspomniane sprzęgło rozdziela moment obrotowy między koła przednie i tylne. Kolejnym elementem tego systemu jest przekładnia główna z mechanizmem różnicowym. Odbiera ona moc ze sprzęgła AOC i kieruje do tylnych kół przez półosie.

W normalnych warunkach, gdy przyczepność jest dobra, praktycznie cała moc trafia na przednią oś, co daje korzyści związane z mniejszym zużyciem paliwa. Natomiast ze względu na konstrukcję minimalna ilość momentu obrotowego trafia na tylną oś. Sytuacja się zmienia, jeżeli system wykryje uślizg kół i potrzebę aktywacji napędu AWD, wtedy natychmiast do 50% mocy przekazywanej jest na tylną oś.

Co ważne, jeżeli uruchomiony samochód stoi, to napęd na cztery koła jest włączony, dzięki temu podczas ruszania przyczepność jest optymalna.

Działanie tego układu jest sterowane tak szybko i skutecznie, że zmiany w rozdziale napędu na cztery koła są niewyczuwalne, a kierowca ma wrażenie, jakby samochód miał cały czas załączony napęd na obie osie.

Hybrydowe Volvo plug-in oraz modele elektryczne mają inaczej rozwiązany napęd na cztery koła. W pierwszym ze wspomnianych aut przednia oś jest napędzana przez silnik spalinowy, elektryczny zaś jest napędza tylne koła. Co ciekawe, jeżeli hybrydy Volvo wykorzystują tylko energię elektryczną w czasie jazdy, to napęd jest realizowany przez tylną oś, a przednia jest dołączana w określonych sytuacjach, na przykład przy bardziej dynamicznym przyspieszeniu. Działanie tego układu jest znakomite i sprawdza się zaskakująco dobrze.

Natomiast najnowsze wersje Volvo zasilane energią elektryczną i napędem AWD mają dwa niezależne, ale współpracujące ze sobą, sterowane elektronicznie silniki elektryczne. W efekcie mamy podobne odczucia, jak w trakcie jazdy ze stałym napędem na cztery koła z charakterystyką auta tylnonapędowego. Dzięki temu samochód ma lepszą trakcję podczas ruszania, jest bardziej ekonomiczny i daje więcej przyjemności z jazdy.

Technologia AWD w Volvo wykorzystuje zaawansowane czujniki, które monitorują prędkość obrotową każdego koła, a także kierunek i siłę skrętu kierownicy, poziom przyspieszenia oraz siłę działającą na pedał hamulca. Te informacje są nieustannie analizowane przez komputer pokładowy, który decyduje o optymalnym rozdziale mocy pomiędzy osie, maksymalizując tym samym przyczepność i bezpieczeństwo pojazdu.

W rezultacie, system AWD w Volvo zapewnia nie tylko lepsze osiągi i zwiększoną dynamikę jazdy, ale przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w warunkach zmiennych i trudnych, takich jak zmienne warunki pogodowe czy trudny teren.

Zalety napędu AWD w samochodach Volvo

Napęd AWD w samochodach Volvo oferuje wiele zalet, które mają znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oto główne korzyści wynikające z zastosowania tego rodzaju napędu:

• Zwiększona przyczepność i stabilność: Główną zaletą napędu AWD jest lepsza przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni, co jest szczególnie ważne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg czy lód. System AWD zapewnia równomierne rozłożenie mocy na wszystkie koła, co przekłada się na stabilniejszą i bezpieczniejszą jazdę, szczególnie przy wyższych prędkościach i na zakrętach.

• Dynamiczna reakcja na zmiany warunków drogowych: Napęd AWD w Volvo dynamicznie reaguje na zmieniające się warunki drogowe, automatycznie dostosowując rozdział mocy między osiami. Dzięki temu kierowca może liczyć na płynne i pewne prowadzenie pojazdu, niezależnie od tego, czy droga jest sucha, mokra, czy pokryta śniegiem.

• Poprawiona trakcja podczas przyspieszania: System AWD pozwala na lepsze przyspieszenie z miejsca, ponieważ moc jest rozprowadzana równomiernie na wszystkie koła, minimalizując ryzyko poślizgu. To sprawia, że Volvo z napędem AWD jest idealne dla tych, którzy cenią sobie dynamiczną jazdę oraz szybkie i bezpieczne wyprzedzanie.

• Większa wszechstronność: Samochody Volvo z napędem AWD są bardziej wszechstronne i zdolne do radzenia sobie w różnorodnych warunkach terenowych, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które podróżują po różnych typach dróg, od miejskich ulic po górskie szlaki.

• Bezpieczeństwo i pewność prowadzenia: Volvo od dawna jest znane z nacisku na bezpieczeństwo, a system AWD dodatkowo zwiększa tę renomę. Zapewniając lepszą kontrolę nad pojazdem w każdych warunkach, system AWD przyczynia się do ogólnego poczucia bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

• Lepsza wartość odsprzedażowa: Samochody z napędem AWD często mają lepszą wartość odsprzedażową ze względu na ich zwiększoną funkcjonalność i popularność wśród kierowców ceniących bezpieczeństwo i wszechstronność.

Wady napędu AWD w samochodach Volvo

Pomimo licznych zalet, napęd AWD w Volvo nie jest pozbawiony wad. Jedną z głównych jest wyższe zużycie paliwa w porównaniu do pojazdów z napędem na jedną oś, co wynika z większej masy systemu AWD i związanej z tym mniejszej efektywności paliwowej. Dodatkowo, system AWD może być droższy w utrzymaniu z powodu większej liczby ruchomych części i potencjalnych napraw.

Podsumowanie

Podsumowując, napęd AWD w Volvo stanowi doskonały wybór dla tych, którzy szukają samochodu zdolnego do radzenia sobie w różnych warunkach, bez kompromisów w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. Jest to technologia, która nie tylko podnosi poziom jazdy, ale także przyczynia się do zwiększenia pewności i kontroli za kierownicą.

 

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: polityka prywatności Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI zobacz więcej

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, m.in. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informację o treściach, jakich poszukują użytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PLIKI COOKIE NA POTRZEBY ANALIZ STATYSTYCZNYCH zobacz więcej

Firma Volvo Cars używa usługi Google Analytics, która analizuje sposób korzystania z naszych serwisów internetowych przez użytkowników. Dostarcza nam ona następujących danych; e.g., informacji o tym, które strony użytkownik wyświetlił; które linki kliknął; ile czasu spędził na stronie; jakie samochody skonfigurował w naszym konfiguratorze; jakiego urządzenia używał. Te dane pomagają nam zrozumieć, jak osoby odwiedzające nasz serwis internetowy korzystają z niego, i zapewnić prawidłowe działanie serwisu. Nie wykorzystujemy tych danych w celach marketingowych lub reklamowych i nie udostępniamy ich podmiotom trzecim.

PERSONALIZACJA REKLAM zobacz więcej

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

DOSTARCZANIE I PREZENTOWANIE REKLAM I TREŚCI zobacz więcej

Te pliki cookie obejmują w szczególności znaczniki i piksele, które razem służą do gromadzenia informacji o cyfrowych interakcjach użytkowników z naszymi produktami, zarówno w naszej, jak i innych witrynach internetowych. Dane te pomagają nam mierzyć skuteczność naszych kampanii reklamowych i, w połączeniu z informacjami pochodzącymi z interakcji użytkownika z nami poprzez inne kanały (wiadomości e-mail, aplikacja Volvo Cars, SMS, media społecznościowe i reklamy cyfrowe), pozwalają nam budować profil zainteresowań użytkownika. Następnie możemy wykorzystać ten profil do ukierunkowanego dostarczania użytkownikowi reklam Volvo Cars dostosowanych do jego potrzeb, za pośrednictwem wielu kanałów. Należy pamiętać, że Volvo Car Corporation wraz z partnerami dostarczającymi reklamy cyfrowe jest współodpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i reklamowych. Podmioty współpracujące: - Facebook Ireland Limited, w zakresie dostarczania ukierunkowanych reklam i poprawy optymalizacji kierowania i dostarczania reklam, a także gromadzenia i późniejszego przekazywania danych Facebookowi. Więcej informacji o tym, jak Facebook przetwarza dane osobowe, można znaleźć w polityce prywatności tej firmy (https://www.facebook.com/privacy/policy). Jeśli użytkownik nie zaakceptuje tych plików cookie, reklamy (w tym nasze) będą nadal wyświetlane podczas przeglądania Internetu, a materiały marketingowe będą nadal wysyłane do użytkownika, jeśli wyraził on na to zgodę, przy czym takie reklamy i materiały nie będą dostosowane do zainteresowań i interakcji użytkownika, będą zatem mniej przydatne.