Jak ładować samochód elektryczny?

volvo xc40 elektryczne

Jak ładować samochód elektryczny?

Samochody elektryczne stają się powoli standardem motoryzacji, zaś zapewnienia wielu producentów wyraźnie pokazują, że elektryfikacja motoryzacji jest już w zasadzie faktem. Z tego też powodu kierowcy są coraz bardziej zainteresowani nowoczesną technologią w pełni elektrycznych samochodów. Temat ten jest na tyle nowy i świeży, że wiele osób nadal zadaje sobie różne pytania, np. jak ładuje się samochody elektryczne. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które dziś nurtują kierowców.

Jak często trzeba ładować samochód elektryczny?

Na samym początku warto zacząć od podstaw, czyli od wytłumaczenia tego, w jaki sposób działają samochody elektryczne. Głównym i jedynym źródłem mocy w samochodach elektrycznych jest silnik elektryczny – to on odpowiada za wprawianie samochodu w ruch. Energia elektryczna zmagazynowana jest w akumulatorach, które należy regularnie ładować.

Jeśli chodzi o częstotliwość ładowania samochodów elektrycznych, to jest ona oczywiście zależna od pojemności akumulatorów i zużycia energii. W pełni elektryczny SUV, czyli Volvo XC40 Recharge lub Volvo C40, oferuje zasięg ponad 400 kilometrów, zaś średnie zużycie energii na 100 kilometrów oscyluje w granicach 20 kWh.

Ile kosztuje ładowanie samochodów elektrycznych?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest oczywiście to: jaki jest koszt ładowania samochodów elektrycznych? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od kilku czynników.

W przypadku publicznych stacji ładowania cena za 1 kWh może się wahać pomiędzy 1,20 zł a nawet 4 zł. Koszt w tym przypadku zależny jest od szybkości ładowania, ponieważ stacje zasilane prądem przemiennym (AC) ładują taniej, ale wolniej (1,20–1,90 zł), zaś w przypadku stacji zasilanych prądem stałym (DC) koszt jest wyższy (2,20–3,50 zł), jednakże ładowanie znacznie szybsze.

Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego w domu, ponieważ ten sposób uzupełniania energii w bateriach wydaje się najwygodniejszy. Co ciekawe, jest to także najtańszy sposób na ładowanie samochodu elektrycznego, ponieważ najniższa taryfa zaczyna się już od około 50 gr za 1 kWh. Warto w tym miejscu podkreślić, że możliwe jest ładowanie elektryka wprost z domowego gniazdka 230 V. Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka? Jest to niestety bardzo powolny sposób na ładowanie samochodu, ponieważ może trwać nawet do 30–40 godzin. Plusem może być jednak niska cena takiego ładowania.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest zatem znacznie bardziej praktyczne, kiedy używa się specjalnego wallboxa, czyli domowej ładowarki, którą można umieścić na ścianie. Wallbox korzysta z gniazdka siłowego, dlatego może ładować z mocą nawet do 11 kWh. Wówczas czas ładowania skraca się nawet do około 4–5 godzin, zaś cena delikatnie wzrasta, jednak dalej jest niższa niż w przypadku publicznych stacji ładowania.

Jaki jest koszt utrzymania samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne są znacznie tańsze w utrzymaniu od tradycyjnych, spalinowych aut ze względu na sposób „tankowania”. Cena tradycyjnych paliw kopalnych stale idzie w górę z powodu różnorakich czynników, dlatego wszelkie alternatywne źródła energii wyraźnie zyskują na popularności. Plan elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego zakłada, że już w 2030 roku wielu światowych liderów motoryzacji przejdzie wyłącznie na samochody elektryczne. Jeśli chodzi o koszty utrzymania samochodu elektrycznego to wygląda to następująco:

•  Ładowanie miesięczne – ten koszt zależy od tego, z jaką częstotliwością korzystamy z samochodu, ile kilometrów przejeżdżamy itd., więc nie jest łatwo to policzyć. Możemy jednak przeliczyć koszt przejechania 100 km. Zakładając, że korzystamy tylko z ładowarek publicznych, gdzie można naładować auto za ok. 2 zł za 1 kWh i średnie zużycie wynosi 23 kWh energii, koszt wyniesie ok. 46 zł za 100 km.

•  Koszty eksploatacji – ze względu na zdecydowanie prostszą budowę wymiana części eksploatacyjnych jest o wiele rzadsza (a niektórych części w ogóle się nie naprawia lub nie wymienia, ponieważ w elektrykach ich po prostu nie ma), niż ma to miejsce w przypadku samochodów spalinowych. Konieczność w przypadku elektryków to wymiana akumulatora trakcyjnego co około 1000 cyklów ładowania, czyli odpowiednik około 230–300 tysięcy kilometrów. Koszt takiej wymiany zaczyna się od 25 tysięcy złotych.

•  Koszt ubezpieczenia OC – w zdecydowanej większości przypadków jest on o wiele niższy niż w przypadku samochodów spalinowych.

Czy można naładować samochód elektryczny za darmo?

Przez ostatnie lata wielu operatorów stacji ładowania oferowało prąd za darmo, ponieważ ruch na nich był wyjątkowo mały. Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych liczba w pełni darmowych punktów ładowania systematycznie malała. W roku 2022 nadal możliwe jest znalezienie darmowych stacji do podładowania swojego samochodu, jednakże w zdecydowanej większości przypadków punkty mają pewne ograniczenia – zarówno czasowe, jak i przepustowości mocy. W centrach dużych miast nadal jednak można znaleźć darmowe ładowarki, gdyż samochody elektryczne promowane są przez władze miast jako pojazdy w pełni bezemisyjne. Co więcej, darmowe stacje ładowania często znajdują się także w pobliżu supermarketów i galerii handlowych.

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: polityka prywatności Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI zobacz więcej

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, m.in. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informację o treściach, jakich poszukują użytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PLIKI COOKIE NA POTRZEBY ANALIZ STATYSTYCZNYCH zobacz więcej

Firma Volvo Cars używa usługi Google Analytics, która analizuje sposób korzystania z naszych serwisów internetowych przez użytkowników. Dostarcza nam ona następujących danych; e.g., informacji o tym, które strony użytkownik wyświetlił; które linki kliknął; ile czasu spędził na stronie; jakie samochody skonfigurował w naszym konfiguratorze; jakiego urządzenia używał. Te dane pomagają nam zrozumieć, jak osoby odwiedzające nasz serwis internetowy korzystają z niego, i zapewnić prawidłowe działanie serwisu. Nie wykorzystujemy tych danych w celach marketingowych lub reklamowych i nie udostępniamy ich podmiotom trzecim.

PERSONALIZACJA REKLAM zobacz więcej

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

DOSTARCZANIE I PREZENTOWANIE REKLAM I TREŚCI zobacz więcej

Te pliki cookie obejmują w szczególności znaczniki i piksele, które razem służą do gromadzenia informacji o cyfrowych interakcjach użytkowników z naszymi produktami, zarówno w naszej, jak i innych witrynach internetowych. Dane te pomagają nam mierzyć skuteczność naszych kampanii reklamowych i, w połączeniu z informacjami pochodzącymi z interakcji użytkownika z nami poprzez inne kanały (wiadomości e-mail, aplikacja Volvo Cars, SMS, media społecznościowe i reklamy cyfrowe), pozwalają nam budować profil zainteresowań użytkownika. Następnie możemy wykorzystać ten profil do ukierunkowanego dostarczania użytkownikowi reklam Volvo Cars dostosowanych do jego potrzeb, za pośrednictwem wielu kanałów. Należy pamiętać, że Volvo Car Corporation wraz z partnerami dostarczającymi reklamy cyfrowe jest współodpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i reklamowych. Podmioty współpracujące: - Facebook Ireland Limited, w zakresie dostarczania ukierunkowanych reklam i poprawy optymalizacji kierowania i dostarczania reklam, a także gromadzenia i późniejszego przekazywania danych Facebookowi. Więcej informacji o tym, jak Facebook przetwarza dane osobowe, można znaleźć w polityce prywatności tej firmy (https://www.facebook.com/privacy/policy). Jeśli użytkownik nie zaakceptuje tych plików cookie, reklamy (w tym nasze) będą nadal wyświetlane podczas przeglądania Internetu, a materiały marketingowe będą nadal wysyłane do użytkownika, jeśli wyraził on na to zgodę, przy czym takie reklamy i materiały nie będą dostosowane do zainteresowań i interakcji użytkownika, będą zatem mniej przydatne.