Miękka hybryda – co to jest?

Czy jest warta zakupu?

volvo miękka hybryda

Wstęp

W tym artykule zagłębimy się w technologię, która jest symbolem nowoczesnego podejścia do motoryzacji – mówimy o miękkiej hybrydzie. Czy to tylko kolejny chwyt marketingowy, czy może rzeczywiście przyszłościowa inwestycja w efektywniejszą i czystszą jazdę? Zapraszamy do lektury!

Miękka hybryda – co to znaczy?

Podczas gdy świat motoryzacji dynamicznie zmierza ku pełnej elektryfikacji, pojawiają się technologie będące pomostem między tradycją a nowoczesnością. Jednym z takich rozwiązań jest miękka hybryda, znana jako MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle). Skąd jednak wziął się ten termin i co dokładnie oznacza?

Rozpoczynając od samej nomenklatury, termin „miękka” odnosi się do łagodnego charakteru elektrycznego wsparcia, jakie oferuje system. W przeciwieństwie do pełnych hybryd, które mogą napędzać pojazd na energii elektrycznej przez krótkie dystanse, miękka hybryda używa swojego silnika elektrycznego w sposób bardziej subtelny. Silnik elektryczny nie napędza pojazdu samodzielnie, lecz działa jak wsparcie dla silnika spalinowego, redukując jego obciążenie, szczególnie w czasie startu i przyśpieszania, co przekłada się na zwiększenie efektywności zużycia paliwa oraz redukcję emisji szkodliwych substancji.

Kluczowe znaczenie ma tu niewielki, ale sprytnie zintegrowany z układem napędowym, silnik elektryczny. Jego moc zazwyczaj nie przekracza kilkunastu kilowatów, jednak to wystarczy, by odciążyć silnik spalinowy w krytycznych momentach, takich jak ruszanie z miejsca. Dzięki temu zamiast dużej dawki paliwa, wykorzystywanej do pokonania bezwładności samochodu, MHEV delikatnie „popycha” pojazd za pomocą zgromadzonej energii elektrycznej.

Miękka hybryda wyposażona jest również w zaawansowany system odzyskiwania energii podczas hamowania. Energia kinetyczna, która w konwencjonalnych pojazdach jest tracona, w MHEV jest przetwarzana z powrotem na energię elektryczną, odzyskiwaną i magazynowaną w akumulatorze. Ten proces nie tylko poprawia efektywność paliwową, ale także obniża zużycie komponentów układu hamulcowego.

MHEV to rozwiązanie, które Volvo integruje w swoich pojazdach z myślą o klientach poszukujących sposobu na zredukowanie śladu węglowego, nie rezygnując jednocześnie z doświadczenia i wygody jazdy, jaką oferują tradycyjne silniki spalinowe. Jest to technologia odpowiednia dla tych, którzy często podróżują w zmiennych warunkach miejskich, gdzie częste przyspieszenia i hamowania pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje miękka hybryda.

Jak działa miękka hybryda?

By zrozumieć fenomen miękkiej hybrydy, warto przyjrzeć się bliżej jej sercu – jest nim generator rozrusznika wspomagający, znany jako Integrated Starter Generator (ISG). Ten wyjątkowy komponent odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu efektywności pojazdu oraz jest istotnym elementem, który różnicuje miękką hybrydę od konwencjonalnych pojazdów spalinowych.

ISG jest zintegrowany z silnikiem spalinowym poprzez system pasowy, który pozwala na płynne przejście między trybami działania. Działa on nie tylko jako rozrusznik, który uruchamia silnik spalinowy, ale także jako generator, który podczas hamowania lub zwalniania przetwarza nadmiar energii kinetycznej pojazdu na energię elektryczną. Jest to proces znany jako rekuperacja, pozwalający na odzyskanie energii, która w innych okolicznościach zostałaby zmarnowana.

Odzyskana energia jest przechowywana w specjalnie zaprojektowanym akumulatorze, który jest znacznie bardziej wydajny niż standardowe akumulatory używane w tradycyjnych pojazdach. Możemy go przyrównać do zbiornika energii, który gromadzi prąd do późniejszego użytku. Dzięki temu, gdy pojazd wymaga dodatkowej mocy – na przykład podczas przyspieszania – ISG może błyskawicznie dostarczyć energię elektryczną do silnika, pomagając mu w wydajniejszej pracy bez konieczności spalania większej ilości paliwa.

W przypadku jazdy miejskiej, z częstymi przystankami i ruszaniem, system miękkiej hybrydy Volvo wykazuje się szczególną użytecznością. Zamiast stale uruchamiać i wyłączać silnik spalinowy na światłach czy w korkach, ISG delikatnie i cicho „prowadzi” pojazd, wykorzystując zgromadzoną energię. To redukuje zarówno zużycie paliwa, jak i zużycie samego silnika, ponieważ minimalizuje on liczbę jego cykli start-stop.

Dodatkowo system miękkiej hybrydy może wspierać pracę silnika spalinowego w czasie jazdy z stałą prędkością, również zmniejszając jego obciążenie i tym samym zużycie paliwa. Efektem jest zauważalna poprawa ekonomii jazdy, niższe emisje CO2 oraz redukcja smogu miejskiego, co ma niebagatelne znaczenie dla ekologii i jakości życia w naszych miastach.

Wszystkie te procesy są zarządzane przez zaawansowany system elektroniczny, który błyskawicznie analizuje warunki jazdy i dostosowuje działanie ISG, aby zoptymalizować zużycie paliwa i poprawić dynamikę jazdy. Jest to zatem technologia, która łączy w sobie innowacyjność z praktycznym podejściem do motoryzacji, idealnie wpisując się w filozofię Volvo, gdzie każda innowacja ma służyć człowiekowi i środowisku.

Podwójne korzyści z mild hybrid – dla kierowcy i planety

Inwestowanie w technologię miękkiej hybrydy jest wyrazem dbałości o detale, które mają znaczenie zarówno w mikro-, jak i makroskali. Dla użytkownika samochodu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) korzyści są wielowymiarowe. Zmniejsza się rzeczywiste zużycie paliwa, co przekłada się na bezpośrednie oszczędności finansowe przy każdym tankowaniu. Jest to możliwe dzięki pracy systemu hybrydowego, który uzupełnia moment obrotowy silnika spalinowego, pozwalając na jego ekonomiczniejsze użytkowanie. Ponadto płynność pracy układu napędowego podnosi komfort jazdy, a redukcja wibracji i hałasu sprawia, że czas spędzony za kierownicą staje się jeszcze bardziej przyjemny.

Ale korzyści wykraczają poza komfort osobisty i dotykają większej sprawy – ochrony naszej planety. Zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń jest niezbędne dla spowolnienia zmian klimatycznych i zachowania jakości powietrza. Każda redukcja w zakresie emisji, nawet pozornie niewielka, jest ważna, gdy spojrzymy na globalną skalę i przyszłe pokolenia.

Miękka hybryda marki Volvo to nie tylko technologia, to filozofia łącząca innowacyjność z odpowiedzialnością. Wszystkie modele Volvo z technologią MHEV są projektowane z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, bez kompromisów w dziedzinie wydajności i estetyki. To dowód na to, że luksusowe doświadczenia motoryzacyjne mogą harmonijnie współistnieć z dbałością o zasoby naturalne i zdrowie ekosystemów.

Stając się posiadaczem samochodu z miękką hybrydą Volvo, klienci otrzymują to, co najlepsze z obu światów: pojazd, który zapewnia wyjątkowy komfort i osiągi, a jednocześnie przyczynia się do budowania zrównoważonej przyszłości. Dzięki temu kierowcy Volvo mają nie tylko możliwość cieszenia się jazdą, ale również mogą być dumni z bycia częścią ruchu na rzecz lepszego świata. Volvo, poprzez ciągłe doskonalenie technologii MHEV, pokazuje, że luksusowa marka może być również liderem w dziedzinie ekologicznej innowacji.

Czy warto przesiąść się na miękką hybrydę?

Rozważając przesiadkę na miękką hybrydę, musimy skupić się na kilku aspektach, które są kluczowe dla podjęcia świadomej decyzji. Pierwszym z nich są indywidualne potrzeby kierowcy – czy często podróżujesz w gęstym ruchu miejskim, gdzie technologia MHEV wykaże swoje pełne możliwości, czy też większość czasu spędzasz na otwartych, ruchliwych autostradach? Miękka hybryda Volvo została zaprojektowana z myślą o zmiennym, często przerywanym rytmie jazdy w miejskim krajobrazie, gdzie jej systemy mogą najefektywniej pracować.

Przyjrzyjmy się ekonomii – redukcja kosztów paliwa jest znacząca, szczególnie gdy zauważymy rosnące ceny benzyny i oleju napędowego. System miękkiej hybrydy pozwala na oszczędności, które, choć zależne od stylu jazdy i tras, w dłuższym okresie mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji pojazdu. Jest to korzyść, która przekłada się bezpośrednio na domowy budżet.

Ekologiczny wymiar decyzji o zmianie na MHEV jest równie istotny. Świadomość ekologiczna jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek, a każdy krok w kierunku zmniejszenia własnego śladu węglowego ma wartość zarówno osobistą, jak i społeczną. Przesiadając się na miękką hybrydę, dokonujesz wyboru na rzecz przyszłości naszej planety, przyczyniając się do redukcji zanieczyszczeń i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Nie można również pominąć aspektu estetycznego i komfortowego, który jest nieodzownym elementem doświadczenia Volvo. Pojazdy z systemem MHEV łączą w sobie elegancję, nowoczesność i innowacyjność z komfortem użytkowania, który jest sygnaturą marki. Dlatego przesiadka na miękką hybrydę to nie tylko kwestia oszczędności i ekologii, ale także inwestycja w jakość jazdy.

Podsumowanie

Podsumowując, warto przemyśleć wszelkie za i przeciw. Volvo umożliwia klientom przeżycie nowej jakości jazdy, wpisując się w aktualne trendy motoryzacyjne i środowiskowe. Jesteśmy przekonani, że osobiste doświadczenie, które możesz uzyskać podczas testu jednego z naszych modeli MHEV, pozwoli Ci odczuć wszystkie te korzyści w praktyce. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu – pozwól sobie na odkrycie, jak satysfakcjonująca i odpowiedzialna może być każda podróż z Volvo.

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: polityka prywatności Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI zobacz więcej

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, m.in. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informację o treściach, jakich poszukują użytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PLIKI COOKIE NA POTRZEBY ANALIZ STATYSTYCZNYCH zobacz więcej

Firma Volvo Cars używa usługi Google Analytics, która analizuje sposób korzystania z naszych serwisów internetowych przez użytkowników. Dostarcza nam ona następujących danych; e.g., informacji o tym, które strony użytkownik wyświetlił; które linki kliknął; ile czasu spędził na stronie; jakie samochody skonfigurował w naszym konfiguratorze; jakiego urządzenia używał. Te dane pomagają nam zrozumieć, jak osoby odwiedzające nasz serwis internetowy korzystają z niego, i zapewnić prawidłowe działanie serwisu. Nie wykorzystujemy tych danych w celach marketingowych lub reklamowych i nie udostępniamy ich podmiotom trzecim.

PERSONALIZACJA REKLAM zobacz więcej

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

DOSTARCZANIE I PREZENTOWANIE REKLAM I TREŚCI zobacz więcej

Te pliki cookie obejmują w szczególności znaczniki i piksele, które razem służą do gromadzenia informacji o cyfrowych interakcjach użytkowników z naszymi produktami, zarówno w naszej, jak i innych witrynach internetowych. Dane te pomagają nam mierzyć skuteczność naszych kampanii reklamowych i, w połączeniu z informacjami pochodzącymi z interakcji użytkownika z nami poprzez inne kanały (wiadomości e-mail, aplikacja Volvo Cars, SMS, media społecznościowe i reklamy cyfrowe), pozwalają nam budować profil zainteresowań użytkownika. Następnie możemy wykorzystać ten profil do ukierunkowanego dostarczania użytkownikowi reklam Volvo Cars dostosowanych do jego potrzeb, za pośrednictwem wielu kanałów. Należy pamiętać, że Volvo Car Corporation wraz z partnerami dostarczającymi reklamy cyfrowe jest współodpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i reklamowych. Podmioty współpracujące: - Facebook Ireland Limited, w zakresie dostarczania ukierunkowanych reklam i poprawy optymalizacji kierowania i dostarczania reklam, a także gromadzenia i późniejszego przekazywania danych Facebookowi. Więcej informacji o tym, jak Facebook przetwarza dane osobowe, można znaleźć w polityce prywatności tej firmy (https://www.facebook.com/privacy/policy). Jeśli użytkownik nie zaakceptuje tych plików cookie, reklamy (w tym nasze) będą nadal wyświetlane podczas przeglądania Internetu, a materiały marketingowe będą nadal wysyłane do użytkownika, jeśli wyraził on na to zgodę, przy czym takie reklamy i materiały nie będą dostosowane do zainteresowań i interakcji użytkownika, będą zatem mniej przydatne.