Samochód elektryczny a fotowoltaika

Co warto wiedzieć?

volvo c40

Auto elektryczne a fotowoltaika

Czy bateriami słonecznymi można naładować samochód elektryczny?

Według raportu International Energy Agency (IEA) w 2020 roku na świecie sprzedano około 3 milionów samochodów elektrycznych. Do 2030 roku ich liczba może wzrosnąć do 130 milionów. Jeśli prognozy się sprawdzą, w ciągu najbliższych 7 lat auta elektryczne mogą stanowić 10% całkowitej liczby samochodów na drogach. I chociaż rynek w Polsce nadal jest niewielki (w roku 2020 udział „elektryków” stanowił ok 1%), coraz większa świadomość społeczna i sukcesywnie wprowadzane przez rząd regulacje i zachęty sprawiają, że w kolejnych latach sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie dynamicznie również na naszym rodzimym rynku, a pytanie, czy bateriami słonecznymi, jakie mamy na dachu swojego domu, możemy naładować samochód elektryczny, pojawia się podczas zwykłych, codziennych rozmów, niezależnie od tego, co sądzą o tym sceptycy.

Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc w niejednym wywiadzie podkreślał, że auto elektryczne to przyszłość i trend, któremu trudno będzie się oprzeć. Najważniejszą zaletą „elektryka” jest cicha praca silnika i brak emisji spalin, co bezpośrednio przekłada się na jakość powietrza i zdrowie. I chociaż zasięg samochodów elektrycznych, zdaniem sportowca, nadal pozostawia wiele do życzenia, nie da się nie zauważyć, że infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok się poprawia, a to z kolei przyciąga coraz więcej kierowców do korzystania z aut elektrycznych. Zwłaszcza że samochód elektryczny można – jak się okazuje – naładować bateriami słonecznymi. Witamy w świecie elektromobilności!

Ile kosztuje ładowanie samochodu z fotowoltaiki?

Przewrotnie możemy napisać: kosztuje tyle, ile inwestycja w infrastrukturę i  samo auto elektryczne. Idąc tym tokiem, jeśli posiadamy odpowiednio duży system fotowoltaiczny i pozyskujemy darmową energię ze słońca, koszt ładowania auta wynosiłby zero złotych. Realia jednak nie są aż tak atrakcyjne, a instalacja systemu fotowoltaicznego może być dość kosztownym przedsięwzięciem.

Jak dużo zapłacimy za ładowanie auta, zależeć będzie chociażby od kosztu pozyskania energii słonecznej, rozmiaru i wydajności panelu, kosztu instalacji fotowoltaicznej, czy wyposażenia ładowarki. Wiele źródeł podaje, że średnio do naładowania samochodu elektrycznego przy pomocy panelu słonecznego o mocy 1000 W potrzeba około 5–6 godzin. Oczywiście zakładając, że ładowanie odbywa się w tzw. warunkach idealnych, czyli przy bezchmurnym niebie i odpowiedniej orientacji paneli. Tańsze, ale i wolniejsze rozwiązanie, to wykorzystanie po prostu gniazdka w garażu. Droższe, ale nadal tańsze niż inne alternatywy, to wykorzystanie specjalnej instalacji, np. wallbox.

Spróbujmy przyjrzeć się szacunkowym kosztom ładowania fotowoltaiką samochodu elektrycznego Volvo XC60 Recharge.  Załóżmy, że posiadamy 10-kilowatowy system fotowoltaiczny, który pozwala na wygenerowanie 40 kWh energii elektrycznej w ciągu dnia, oraz że korzystać będziemy z szybkiej stacji ładowania o mocy 3,7 kW. Ładowanie XC60 Recharge, które ma baterię o pojemności 11,6 kWh, zajmie około 3 godzin. Oznacza to, że koszt ładowania wyniósłby około 4 złotych (40 kWh * 0,10 zł/kWh) za dzień. W ciągu roku koszt ładowania fotowoltaiką wyniósłby około 1 460 złotych (365 dni * 4 zł/dzień). Warto jednak pamiętać, że to tylko przykładowe obliczenia.

Ile paneli potrzeba do ładowania samochodu elektrycznego?

Każdy szanujący się konsultant powiedziałby – to zależy. Od czego?  Między innymi od wielkości baterii samochodu, średniego zużycia energii, lokalizacji geograficznej i warunków pogodowych. W przypadku większości samochodów elektrycznych warto założyć, że będziemy potrzebować kilku paneli o łącznej mocy od 2 kW do 10 kW. Część ekspertów doradza, że do wyprodukowania energii na potrzeby gospodarstwa domowego, w tym ładowania auta, potrzebnych może być około 37 paneli.  Ale żeby odpowiedzieć na to pytanie rzetelnie, trzeba wiedzieć m.in. jakie panele kupujemy, jakie mają parametry.

Żeby poznać dokładną odpowiedź na te pytania, nie unikniemy rozmowy z fachowcami z firmy instalującej panele.

Podejmując decyzję o inwestycji, warto również pamiętać, że ładowanie samochodu elektrycznego wyłącznie z paneli fotowoltaicznych może nie zawsze być możliwe. W przypadku przedłużających się niekorzystnych warunków pogodowych musimy liczyć się z koniecznością skorzystania alternatywnie z innych źródeł energii, aby sprawnie naładować auto.

Podsumowując, kluczowe dla ładowania auta elektrycznego przy pomocy baterii słonecznych jest rzetelne zaplanowanie i wdrożenie inwestycji w fotowoltaikę domową. Inwestycja zacznie zwracać się już podczas normalnego korzystania z samochodu elektrycznego w codziennych przejazdach, np. do biura czy na zakupy. Jej opłacalność będzie wyższa w tych gospodarstwach domowych, które produkują nadwyżki energii.

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: polityka prywatności Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI zobacz więcej

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, m.in. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informację o treściach, jakich poszukują użytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PLIKI COOKIE NA POTRZEBY ANALIZ STATYSTYCZNYCH zobacz więcej

Firma Volvo Cars używa usługi Google Analytics, która analizuje sposób korzystania z naszych serwisów internetowych przez użytkowników. Dostarcza nam ona następujących danych; e.g., informacji o tym, które strony użytkownik wyświetlił; które linki kliknął; ile czasu spędził na stronie; jakie samochody skonfigurował w naszym konfiguratorze; jakiego urządzenia używał. Te dane pomagają nam zrozumieć, jak osoby odwiedzające nasz serwis internetowy korzystają z niego, i zapewnić prawidłowe działanie serwisu. Nie wykorzystujemy tych danych w celach marketingowych lub reklamowych i nie udostępniamy ich podmiotom trzecim.

PERSONALIZACJA REKLAM zobacz więcej

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

DOSTARCZANIE I PREZENTOWANIE REKLAM I TREŚCI zobacz więcej

Te pliki cookie obejmują w szczególności znaczniki i piksele, które razem służą do gromadzenia informacji o cyfrowych interakcjach użytkowników z naszymi produktami, zarówno w naszej, jak i innych witrynach internetowych. Dane te pomagają nam mierzyć skuteczność naszych kampanii reklamowych i, w połączeniu z informacjami pochodzącymi z interakcji użytkownika z nami poprzez inne kanały (wiadomości e-mail, aplikacja Volvo Cars, SMS, media społecznościowe i reklamy cyfrowe), pozwalają nam budować profil zainteresowań użytkownika. Następnie możemy wykorzystać ten profil do ukierunkowanego dostarczania użytkownikowi reklam Volvo Cars dostosowanych do jego potrzeb, za pośrednictwem wielu kanałów. Należy pamiętać, że Volvo Car Corporation wraz z partnerami dostarczającymi reklamy cyfrowe jest współodpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i reklamowych. Podmioty współpracujące: - Facebook Ireland Limited, w zakresie dostarczania ukierunkowanych reklam i poprawy optymalizacji kierowania i dostarczania reklam, a także gromadzenia i późniejszego przekazywania danych Facebookowi. Więcej informacji o tym, jak Facebook przetwarza dane osobowe, można znaleźć w polityce prywatności tej firmy (https://www.facebook.com/privacy/policy). Jeśli użytkownik nie zaakceptuje tych plików cookie, reklamy (w tym nasze) będą nadal wyświetlane podczas przeglądania Internetu, a materiały marketingowe będą nadal wysyłane do użytkownika, jeśli wyraził on na to zgodę, przy czym takie reklamy i materiały nie będą dostosowane do zainteresowań i interakcji użytkownika, będą zatem mniej przydatne.