Samochód elektryczny a fotowoltaika

volvo c40

Auto elektryczne a fotowoltaika

Czy bateriami słonecznymi można naładować samochód elektryczny?

Według raportu International Energy Agency (IEA) w 2020 roku na świecie sprzedano około 3 milionów samochodów elektrycznych. Do 2030 roku ich liczba może wzrosnąć do 130 milionów. Jeśli prognozy się sprawdzą, w ciągu najbliższych 7 lat auta elektryczne mogą stanowić 10% całkowitej liczby samochodów na drogach. I chociaż rynek w Polsce nadal jest niewielki (w roku 2020 udział „elektryków” stanowił ok 1%), coraz większa świadomość społeczna i sukcesywnie wprowadzane przez rząd regulacje i zachęty sprawiają, że w kolejnych latach sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie dynamicznie również na naszym rodzimym rynku, a pytanie, czy bateriami słonecznymi, jakie mamy na dachu swojego domu, możemy naładować samochód elektryczny, pojawia się podczas zwykłych, codziennych rozmów, niezależnie od tego, co sądzą o tym sceptycy.

Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc w niejednym wywiadzie podkreślał, że auto elektryczne to przyszłość i trend, któremu trudno będzie się oprzeć. Najważniejszą zaletą „elektryka” jest cicha praca silnika i brak emisji spalin, co bezpośrednio przekłada się na jakość powietrza i zdrowie. I chociaż zasięg samochodów elektrycznych, zdaniem sportowca, nadal pozostawia wiele do życzenia, nie da się nie zauważyć, że infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok się poprawia, a to z kolei przyciąga coraz więcej kierowców do korzystania z aut elektrycznych. Zwłaszcza że samochód elektryczny można – jak się okazuje – naładować bateriami słonecznymi. Witamy w świecie elektromobilności!

Ile kosztuje ładowanie samochodu z fotowoltaiki?

Przewrotnie możemy napisać: kosztuje tyle, ile inwestycja w infrastrukturę i  samo auto elektryczne. Idąc tym tokiem, jeśli posiadamy odpowiednio duży system fotowoltaiczny i pozyskujemy darmową energię ze słońca, koszt ładowania auta wynosiłby zero złotych. Realia jednak nie są aż tak atrakcyjne, a instalacja systemu fotowoltaicznego może być dość kosztownym przedsięwzięciem.

Jak dużo zapłacimy za ładowanie auta, zależeć będzie chociażby od kosztu pozyskania energii słonecznej, rozmiaru i wydajności panelu, kosztu instalacji fotowoltaicznej, czy wyposażenia ładowarki. Wiele źródeł podaje, że średnio do naładowania samochodu elektrycznego przy pomocy panelu słonecznego o mocy 1000 W potrzeba około 5–6 godzin. Oczywiście zakładając, że ładowanie odbywa się w tzw. warunkach idealnych, czyli przy bezchmurnym niebie i odpowiedniej orientacji paneli. Tańsze, ale i wolniejsze rozwiązanie, to wykorzystanie po prostu gniazdka w garażu. Droższe, ale nadal tańsze niż inne alternatywy, to wykorzystanie specjalnej instalacji, np. wallbox.

Spróbujmy przyjrzeć się szacunkowym kosztom ładowania fotowoltaiką samochodu elektrycznego Volvo XC60 Recharge.  Załóżmy, że posiadamy 10-kilowatowy system fotowoltaiczny, który pozwala na wygenerowanie 40 kWh energii elektrycznej w ciągu dnia, oraz że korzystać będziemy z szybkiej stacji ładowania o mocy 3,7 kW. Ładowanie XC60 Recharge, które ma baterię o pojemności 11,6 kWh, zajmie około 3 godzin. Oznacza to, że koszt ładowania wyniósłby około 4 złotych (40 kWh * 0,10 zł/kWh) za dzień. W ciągu roku koszt ładowania fotowoltaiką wyniósłby około 1 460 złotych (365 dni * 4 zł/dzień). Warto jednak pamiętać, że to tylko przykładowe obliczenia.

Ile paneli potrzeba do ładowania samochodu elektrycznego?

Każdy szanujący się konsultant powiedziałby – to zależy. Od czego?  Między innymi od wielkości baterii samochodu, średniego zużycia energii, lokalizacji geograficznej i warunków pogodowych. W przypadku większości samochodów elektrycznych warto założyć, że będziemy potrzebować kilku paneli o łącznej mocy od 2 kW do 10 kW. Część ekspertów doradza, że do wyprodukowania energii na potrzeby gospodarstwa domowego, w tym ładowania auta, potrzebnych może być około 37 paneli.  Ale żeby odpowiedzieć na to pytanie rzetelnie, trzeba wiedzieć m.in. jakie panele kupujemy, jakie mają parametry.

Żeby poznać dokładną odpowiedź na te pytania, nie unikniemy rozmowy z fachowcami z firmy instalującej panele.

Podejmując decyzję o inwestycji, warto również pamiętać, że ładowanie samochodu elektrycznego wyłącznie z paneli fotowoltaicznych może nie zawsze być możliwe. W przypadku przedłużających się niekorzystnych warunków pogodowych musimy liczyć się z koniecznością skorzystania alternatywnie z innych źródeł energii, aby sprawnie naładować auto.

Podsumowując, kluczowe dla ładowania auta elektrycznego przy pomocy baterii słonecznych jest rzetelne zaplanowanie i wdrożenie inwestycji w fotowoltaikę domową. Inwestycja zacznie zwracać się już podczas normalnego korzystania z samochodu elektrycznego w codziennych przejazdach, np. do biura czy na zakupy. Jej opłacalność będzie wyższa w tych gospodarstwach domowych, które produkują nadwyżki energii.

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

pozostało znaków

Więcej › w tym danych kontaktowych, danych historii zakupów produktów i usług Volvo oraz danych dotyczących korzystania z serwisów volvocars.com przez Volvo Car Poland sp. z o.o. w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo. Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/forms/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

Te pliki cookie są niezbędne do działania naszej witryny internetowej i nie można ich wyłączyć w naszych systemach. Zazwyczaj są one ustawiane tylko w odpowiedzi na działania podejmowane przez użytkownika w celu zgłoszenia żądania wykonania określonej usługi, takie jak ustawienie preferencji w zakresie prywatności, zalogowanie się lub wypełnienie formularza. Użytkownik może określić w ustawieniach swojej przeglądarki, czy chce blokować tego typu pliki cookie lub być o nich ostrzegany, ale niektóre części witryny nie będą wówczas działać.

POMIAR WYDAJNOŚCI

Te pliki cookie pozwalają nam na zliczanie wizyt i źródeł ruchu w naszej witrynie, dzięki czemu możemy mierzyć i usprawniać jej działanie. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, które strony są najbardziej, a które najmniej popularne, a także zrozumieć, jak odwiedzający poruszają się po naszej witrynie. Wszystkie dane gromadzone przez te pliki cookie są agregowane, w związku z czym pozostają anonimowe. Jeśli użytkownik nie wyrazi zgody na stosowanie tych plików cookie, nie będziemy wiedzieć, kiedy odwiedził naszą witrynę ani nie będziemy w stanie monitorować jej działania.

PERSONALIZACJA REKLAM

Pliki ‘cookies’ (tzw. ciasteczka) są wykorzystywane w reklamach Volvo na stronach internetowych stron trzecich, w tym w mediach społecznościowych, i służą nam do mierzenia efektywności kampanii reklamowych. Pozwalają nam dopasowywać treści reklamowe do indywidualnego odbiorcy i ułatwiają kontakt z nami, także poprzez inne kanały komunikacji (e-mail, aplikacja Volvo Cars, media społecznościowe itd.). W przypadku odrzucenia zgody na ich działanie, reklamy (także nasze) będą wciąż pojawiały się podczas przeglądania stron internetowych, a informacje marketingowe będą nadal przesyłane zgodnie z wyrażoną zgodą, jednak treści reklamowe nie będą dobrane indywidualnie i przez to mniej dopasowane do odbiorcy.