Wymiana oleju w Volvo

Co ile wymieniać? Jakie czynniki brać pod uwagę?

serwis volvo

Wstęp

Olej silnikowy oraz olej w skrzyni biegów są jednymi z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie, a w przypadku Volvo są wręcz kluczowe dla zachowania sprawności i długowieczności pojazdu. Zaniedbanie regularnej wymiany tych olejów może prowadzić do poważnych problemów i kosztownych napraw. W tym artykule omówimy, dlaczego wymiana oleju jest tak ważna, jak często powinna być ona wykonana oraz jakie są sygnały wskazujące na konieczność jej przeprowadzenia.

Dlaczego wymiana oleju silnikowego jest ważna

Wymiana oleju silnikowego jest ważna z kilku powodów:

1. Smarowanie silnika: Olej silnikowy jest niezbędny do smarowania ruchomych części silnika. Minimalizuje tarcie i ścieranie, co przekłada się na dłuższą żywotność i lepsze działanie silnika.
2. Chłodzenie silnika: Olej silnikowy pełni również funkcję chłodzącą. Absorbuje ciepło wytworzone podczas pracy silnika i przenosi je na wymiennik ciepła lub chłodnicę, gdzie jest odprowadzane do atmosfery. Regularna wymiana oleju zapewnia skuteczne chłodzenie silnika, co przeciwdziała przegrzewaniu się i uszkodzeniu układu.
3. Usunięcie zanieczyszczeń: Olej silnikowy z czasem zanieczyszcza się cząstkami spalin, metalowymi opiłkami, osadami i innymi zanieczyszczeniami. Te zanieczyszczenia mogą powodować korozję, zużycie i uszkodzenia silnika. Regularna wymiana oleju usuwa te zanieczyszczenia i zapobiega ich akumulacji.
4. Poprawa osiągów: Nowy olej silnikowy zapewnia lepsze osiągi silnika. Czysty i świeży olej zwiększa moc silnika i minimalizuje straty energetyczne, co przekłada się na większą wydajność i lepsze przyspieszenie.
5. Przegląd stanu technicznego: Wymiana oleju to również okazja do sprawdzenia stanu technicznego innych elementów silnika i samochodu. W czasie wymiany oleju można zauważyć potencjalne problemy i wczesne oznaki uszkodzeń, co umożliwia ich naprawę przed poważnymi awariami. Przy wymianie oleju nie można zapomnieć o wymianie filtra oleju. Ponadto wymiana oleju to dobra sposobność do wymiany filtra powietrza.

Jak często wymieniać olej w silniku Volvo

Olej w Volvo należy zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w przypadku większości nowoczesnych silników raz w roku lub co 30 000 km.

Wielu fachowców sugeruje, aby taki interwał skrócić do 20 000 km lub nawet 15 000 km, uważają oni, że to ma pozytywny wpływ na silnik. O konieczności wymiany oleju przypomina komputer pokładowy. W przypadku używania auta w trudnych warunkach wymiana oleju może być potrzebna wcześniej.

Ponadto jeżeli kupiliśmy samochód używany i nie wiemy, kiedy była ostatnia wymiana oleju, należy przeprowadzić ją jak najszybciej.

Dodatkowo ważną kwestią jest to, jaki olej stosował poprzedni właściciel samochodu, dlatego warto uzyskać od niego tę informację.

Olej w skrzyni biegów – dlaczego wymieniać

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest konieczna ze względu na kilka czynników:

1. Zużycie: Olej w skrzyni stopniowo traci swoje właściwości smarne i zostaje zanieczyszczony przez drobinki metalu i zanieczyszczenia z trybów biegów oraz łożysk. To prowadzi do zmniejszenia skuteczności smarowania, co z kolei może prowadzić do zwiększonego zużycia skrzyń biegów oraz innych powiązanych komponentów.
2. Wycieki: Skrzynia biegów może mieć uszkodzenia, które prowadzą do wycieków oleju. Są to często uszkodzenia uszczelek, uszkodzenia przekładni lub uszkodzenia obudowy skrzyni biegów. W przypadku wycieku oleju, jego ilość w skrzyni biegów może spaść poniżej poziomu wymaganego dla prawidłowej pracy skrzyni biegów, co może prowadzić do uszkodzeń komponentów skrzyni biegów.
3. Warunki eksploatacji: Trudne warunki eksploatacji, takie jak jazda w terenie, holowanie ciężkich ładunków lub częste jazdy w miejskiej jeździe, mogą prowadzić do większego zużycia oleju w skrzyni biegów.

Wymiana oleju w skrzyni biegów ma na celu utrzymanie skrzyni biegów w dobrym stanie, zapewniając odpowiednie smarowanie i ochronę przed zużyciem. Regularna wymiana oleju pomaga również w wykrywaniu wczesnych oznak problemów, takich jak wycieki, które można naprawić przed wystąpieniem poważniejszych uszkodzeń.

Jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni automatycznej może się różnić w zależności od rodzaju samochodu, stylu jazdy i warunków eksploatacji. W ogólności, rekomenduje się wymianę oleju co około 60 000 do 100 000 km lub co około 3-5 lat, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jednak zawsze warto sprawdzić informacje zawarte w instrukcji obsługi samochodu, ponieważ producent może mieć własne zalecenia dotyczące wymiany oleju w skrzyni biegów.

W Volvo jakość oleju jest kontrolowana podczas przeglądu w autoryzowanym serwisie i jeżeli jest taka potrzeba, jest on wymieniany.

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni

W serwisie Volvo Warszawa Autogala wykonywana jest dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów.

Proces dynamicznej wymiany oleju skrzyń biegów polega na podłączeniu specjalnego urządzenia do skrzyni biegów, które pozwala na usuwanie starego oleju i jednoczesne dodawanie nowego oleju. Dzięki temu cząsteczki brudu i zanieczyszczeń są skuteczniej usuwane.
Dynamiczna wymiana oleju skrzyni biegów jest zalecana szczególnie w przypadku pojazdów, które mają już dużo przejechanych kilometrów lub w przypadku, gdy skrzynia biegów pracuje w trudnych warunkach (np. częsta jazda w korku czy na nierównych drogach). W takich przypadkach olej zwykle szybciej się zużywa i gromadzi się więcej osadów.
Przeprowadzenie dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów może wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy, dlatego zalecane jest wykonywanie tej usługi w autoryzowanym serwisie.

Podsumowanie
Zarówno olej silnikowy, jak i olej w skrzyni biegów są kluczowymi elementami, które zapewniają prawidłowe działanie i długą żywotność twojego Volvo. Nie ignoruj zaleceń producenta, regularnie kontroluj stan olejów w swoim samochodzie i nie zwlekaj z wizytą w serwisie Volvo.

Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 884 70 05
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: polityka prywatności Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie polityka prywatności. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Autogala otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Autogala

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI zobacz więcej

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, m.in. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informację o treściach, jakich poszukują użytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PLIKI COOKIE NA POTRZEBY ANALIZ STATYSTYCZNYCH zobacz więcej

Firma Volvo Cars używa usługi Google Analytics, która analizuje sposób korzystania z naszych serwisów internetowych przez użytkowników. Dostarcza nam ona następujących danych; e.g., informacji o tym, które strony użytkownik wyświetlił; które linki kliknął; ile czasu spędził na stronie; jakie samochody skonfigurował w naszym konfiguratorze; jakiego urządzenia używał. Te dane pomagają nam zrozumieć, jak osoby odwiedzające nasz serwis internetowy korzystają z niego, i zapewnić prawidłowe działanie serwisu. Nie wykorzystujemy tych danych w celach marketingowych lub reklamowych i nie udostępniamy ich podmiotom trzecim.

PERSONALIZACJA REKLAM zobacz więcej

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

DOSTARCZANIE I PREZENTOWANIE REKLAM I TREŚCI zobacz więcej

Te pliki cookie obejmują w szczególności znaczniki i piksele, które razem służą do gromadzenia informacji o cyfrowych interakcjach użytkowników z naszymi produktami, zarówno w naszej, jak i innych witrynach internetowych. Dane te pomagają nam mierzyć skuteczność naszych kampanii reklamowych i, w połączeniu z informacjami pochodzącymi z interakcji użytkownika z nami poprzez inne kanały (wiadomości e-mail, aplikacja Volvo Cars, SMS, media społecznościowe i reklamy cyfrowe), pozwalają nam budować profil zainteresowań użytkownika. Następnie możemy wykorzystać ten profil do ukierunkowanego dostarczania użytkownikowi reklam Volvo Cars dostosowanych do jego potrzeb, za pośrednictwem wielu kanałów. Należy pamiętać, że Volvo Car Corporation wraz z partnerami dostarczającymi reklamy cyfrowe jest współodpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i reklamowych. Podmioty współpracujące: - Facebook Ireland Limited, w zakresie dostarczania ukierunkowanych reklam i poprawy optymalizacji kierowania i dostarczania reklam, a także gromadzenia i późniejszego przekazywania danych Facebookowi. Więcej informacji o tym, jak Facebook przetwarza dane osobowe, można znaleźć w polityce prywatności tej firmy (https://www.facebook.com/privacy/policy). Jeśli użytkownik nie zaakceptuje tych plików cookie, reklamy (w tym nasze) będą nadal wyświetlane podczas przeglądania Internetu, a materiały marketingowe będą nadal wysyłane do użytkownika, jeśli wyraził on na to zgodę, przy czym takie reklamy i materiały nie będą dostosowane do zainteresowań i interakcji użytkownika, będą zatem mniej przydatne.