CZY SAMOCHÓD CHRONI PRZED SMOGIEM?

Czy samochód chroni przed smogiem?

Tak i nie!

Żyjemy teraz w mocno zanieczyszczonym środowisku, które stawia przed nami nowe wyzwania i zagrożenia. Jednym z nich jest smog! Pierwszym sposobem na jego unikanie jest pozostanie w domu. A co, jeżeli to niemożliwe i musimy wyjść na miasto?
Czy jedynie maska przeciwpyłowa może ograniczyć negatywne skutki smogu dla zdrowia? Co z samochodami?

Choć są w części odpowiedzialne za smog, to potrafią chronić nas od warunków zewnętrznych i mogą wydawać się bezpieczną alternatywą. Mają w końcu filtr kabinowy, mogą być szczelnie zamknięte. Jednak zwłaszcza w zimowych warunkach, nie zagwarantują pasażerom uniknięcia zagrożeń związanych ze smogiem. Standardowy filtr kabinowy powstrzymuje dostawanie się do wnętrza kurzu i pyłków kwiatowych, nie zatrzymuje jednak zanieczyszczeń smogowych. Zamknięcie obiegu wewnętrznego na dłuższy czas także nie jest rozwiązaniem, gdyż parują szyby wewnątrz i nie ma dostępu tlenu do środka auta. W związku z tym użytkując samochód w zanieczyszczonym środowisku, powinniśmy w środku samochodu używać masek przeciwpyłowych.
Tym, którzy muszą wyjść z domu, a nie chcą całej podróży spędzić w masce i nie mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, która przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń, Volvo przychodzi z pomocą.
W nowych modelach Volvo w standardzie znajdziemy system poprawy powietrza w kabinie (AQS). Rozwiązanie to potrafi wykryć zanieczyszczenia i automatycznie zamknąć dopływ powietrza z zewnątrz oraz włączyć recyrkulacje powietrza w kabinie, chroniąc pasażerów przed smogiem. Volvo-wski system poprawy powietrza we wnętrzu auta oczyszcza powietrze nie tylko z kurzu i pyłków roślinnych, ale także z pyłów, węglowodorów, ozonu przygruntowego, czy tlenków azotu, dzięki czemu powietrze w środku samochodu jest czystsze niż na zewnątrz. Dodatkowo samochody wyposażone w Pakiet Czystego Wnętrza, czy w nowszych modelach w CleanZone, oferują dodatkową izolację kabiny od alergenów i substancji powodujących uciążliwości astmatyczne, a do tego potrafią przewietrzyć samochód, zanim pasażerowie wejdą do środka. W nowych modelach serii 90 z systemem CleanZone, kiedy recyrkulacja jest wyłączona, pasażerowie są chronieni przed smogiem dzięki wieloelementowemu filtrowi z warstwą aktywnego węgla, który wychwytuje szkodliwe substancje chemiczne, a także cząstki stałe zawarte w spalinach.

Powietrze, którym oddychamy nie jest czyste, pokazuje to zdjęcie filtra kabinowego wymienionego podczas przeglądu w jednym z modeli Volvo (filtr z lewej strony zdjęcia). Tym samym powietrzem, co przechodzi przez filtr oddychają nasze płuca! Nowy filtr, jest śnieżnobiały. Możemy chodzić w maskach przeciwpyłowych lub korzystać z najnowszych technologii chroniących nasze zdrowie i oddychać czystym powietrzem w Volvo dzięki CleanZone. Warto sprawdzić, jak świeże powietrze znajdziemy w kabinach Volvo. Należy pamiętać o wymianie filtrów w samochodzie!
W naszej opinii ideałem na smog będzie Volvo z napędem hybrydowym plug-in, ponieważ chroni pasażerów przed smogiem i dzięki napędowi energią elektryczną z gniazdka, jest ekologicznym środkiem transportu w porównaniu z tradycyjnymi samochodami.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również